Jul. 28, 2017 - جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶

 

عنوان مقاله: فقط مسی، برای موفقیت کافی نیست

نویسنده: بن هیوارد

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۴/۱۵

فقط مسی، برای موفقیت کافی نیست

برای بارسلونا خبری فوق‎العاده بود! آبی و اناری‌ها روز چهارشنبه اعلام کردند که لیونل مسی  وقتی از ماه اصل بازگردد قراردادش را تمدید خواهد کرد. حالا باشگاه باید مطمئن شود آخرین سال‌های بازی او در نیوکمپ تلف نخواهد شد.

با قرارداد جدید مسی تا سال 2021 در بارسا ماندنی خواهد شد، یعنی زمانی که 34 ساله شود. انتظار می‌رود این قرارداد یک بار دیگر و بعد از فصل 18-2017 تمدید شود. فعلا وقتش رسیده که موضوع رفتن انریکه و روی کار آمدن مربی جدید، ارنستو والورده هضم شود.

والورده در مراسم معارفه‎اش گفته بود برایش حسی خاص دارد که قرار است مربی مسی باشد و گفته بود که به نظرش مسی بهترین بازیکن دنیاست که او در زمین فوتبال دیده است. جمله جالب او درباره مسی این بود:«هر روز فکر می‎کنید در اوج است، اما روز بعد بهتر می‎شود و سورپرایزتان می‎کند».

پیش از این پپ گواردیولا، یکی دیگر از مربیان مسی گفته بود:«وقتی بارسا با لوئیس انریکه خوب بود تیمی شکست‌ناپذیر داشت. واقعا فوتبال خوبی ارائه می‌داد. البته تا زمانی که لئو در این تیم باشد همیشه داستان همین است. او بهترین بازیکنی است که من تا به حال دیده‌ام».

با‌‌ آن برد هیجان‌انگیز در برنابئو می‌توان گفت بارسلونا فصل گذشته هم یکی از فصل‌های موفقش را تجربه کرد. هم در آن بازی مسی گل زد و لباسش را در شادی گلی که در تاریخ ماندگار شد به هواداران نشان داد و هم در بازگشت باشکوه 6 بر یک مقابل پاری سن ژرمن او درخشید.

اما در دو سال گذشته خریدهای زیر حد استاندارد به ضرر این تیم تمام شد و البته برتری چشم‌گیر مادرید در ترکیب و روی نیمکت بود که باعث قهرمانی‎اش در لالیگا و لیگ قهرمانان اروپا شد. برای بارسا خوب نیست در فصلی که در اوج است به تیمی دیگر اجازه درخشش دهد. حالا که مسی هم قراردادش را تمدید کرده بارسا کارهای زیادی برای انجام دادن دارد و باید در فصل نقل و انتقالات فعال‌تر باشد تا بتواند به بهترین شکل از داشتن ستاره آرژانتینی بهره ببرد.

خرید جدید واجب است و بازیکنانی که بارسا می‎خرد باید حتما کیفیتی بالاتر از خریدهای فصل گذشته داشته باشند. باید بازیکنانی در سطح ساموئل اومتیتی باشند. در فصل گذشته آندره گومس،‌پاکو آلکاسر، لوکاس دینیه و دنیس سوارس به اندازه‌ای که از آن‌ها توقع می‎رفت خوب نبودند. دنی آلوس هم بدون دلیل از تیم جدا شد.

در نتیجه درست است که تمدید قرارداد مسی چیزی است که باید به خاطرش خوشحال بود، اما باشگاه برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر و این که به بهترین شکل از حضور لئو بهره ببرد، هنوز کارهای زیادی دارد که اولین آن خریدن چندین بازیکن و تقویت ترکیب تیم است.