Jul. 28, 2017 - جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶

 

عنوان مقاله: چشم و هم چشمی همسایه‌های لیورپولی

نویسنده: ایین مک‌اینتاش

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۴/۲۱

چشم و هم چشمی همسایه‌های لیورپولی

در تمام مرسی ساید اضطراب و نگرانی پخش شده اما این اولین بار است که قرمزهای بندر  لیورپول در مقایسه با رقیب همشهری و همسایه خود در چنین وضعیتی قرار می‌گیرند. در چندین دهه گذشته اورتون همواره با مشکلات مالی روبرو بوده اما حالا آنها متمکن و بلندپرواز شده‌اند. این تیم تاکنون خریدهای خوبی داشته و توانسته‌اند خلاهای موجود در ترکیب تیمشان را برطرف کنند. حتی قهرمانی قدیمی تیم هم به خانه خود بازگشته تا شرایط اورتون بهتر از قبل شود. اینکه خریدن وین رونی از روی دلایل فوتبالی بوده یا دلایل احساسی داشته، چیزی است که احتمالا در حال حاضر اهمیتی ندارد. حتی پیش از شروع عصر لیگ برتر نیز هواداران این تیم همیشه همدیگر را می‌پاییدند و منتظر آغاز فصل جدید برای یک رویارویی دوباره می‌ماندند.

فصل قبل برای لیورپول با دو پیروزی پیاپی مقابل وستهام و میدلزبورو و کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا، به خوبی به پایان رسید اما شکست خانگی مقابل کریستال پالاس در ماه آریل نشان داد که کلوپ برای رسیدن به تیم مورد نظرش جای پیشرفت بسیاری در این تابستان دارد. خرید محمد صلاح با قیمت 39 میلیون پوند، درسی بود که لیورپول فصل قبل از غیبت سادیو مانه که در صورت حضور در بازی‌های ملی وی را از دست می‌داد، بدست آورد. آنها حتی می‌توانند دومینیک سولانکه را به خدمت بگیرند و قرارداد بمی‌تواند ثابت کند که خرید این بازیکن تنها در حد حرف نبوده است.
در فصل قبل لیورپول در هفت بازی متوالی در لیگ برتر، بیش از گلهایی که در دیگر بازی‌ها خورده بود، دریافت کرد. در زمان رافا بنیتز لیورپول بین فصل‌های 2005-2006 تا 2008-2009 به طور میانگین 26.75 گل در هر فصل دریافت کرد. کلوپ که به تازگی وارد 42 سالگی شده، در لیورپول به همان اندازه دورتموند محبوب و تیمی که ساخته در نوع خودش تماشایی است. آنها در فصل قبل با زدن 78 گل بیش از هر تیم لیورپولی دیگر در تاریخ لیگ برتر و البته به جز فصل 2013-2014 که تیم برندن راجرز 101 گل به ثمر رساند، گلزنی کرده‌اند.
این لیورپول یادآور آخرین تیمی است که توانست در فصل 1989-1990 قهرمانی فوتبال انگلیس را بدست آورد؛ تیمی که لحظات وحشتناکی را بخاطر ضعف دفاعی بخصوص روی ضربات ایستگاهی تجربه کرد. برای فصل آینده کلوپ برنامه‌ای برای خرید دروازه‌بان جدید ندارد و عملکرد سیمون مینیوله بعد از آمدن لوریس کاریوس که ثابت کرده یک محرک کامل است و دنی واردکه به صعود هادرسفیلد به دسته بالاتر کمک کرد، پیشرفت چشمگیری داشته است. برای هر سه دروازه‌بان اگر پیشرفتی در کار نبود، پیدا کردن مرد شماره یک دروازه کار آسانی نبود و حتی شما هم می‌توانستید جلوتر هر سه دروازه‌بان لیورپول باشید.
بعد از اولین بازی در آنفیلد، دژان لوورن به طور پیوسته پیشرفت داشته اما او هنوز درون محوطه جریمه به اندازه کافی بالغ نشده است. در یک نظرسنجی تحت عنوان "کدام یک از باشگاه‌های رقیب در لیگ قهرمانان اروپا باید بازیکنان من را جذب می‌کردند؟"رینر کالاوان ضعف‌ترین نتایج را بدست آورد و ممدو ساخو هم شانس کمی داشت. لیورپول اگر می‌خواهد در بین 4 تیم بالانشین لیگ برتر باقی بماند به چیزهایی بیش از این نیاز دارد.
آنها به چیزهایی در خط میانی نیاز دارند که در این میان هیچ بازیکنی به اندازه نبی کیتا از لایپزیش که قیمتی حدود دو برابر صلاح دارد، اولویت ندارد. این هافبک گینه‌ای برای هر کاری به درد می‌خورد و خلاقیت خارق‌العاده‌ای دارد اما واقعا لیورپولی‌ها و مالکانشان می‌خواهند برای چنین بازیکنی این اندازه ولخرجی کنند؟ برای این کار آنها باید مقداری سیاست‌های خود را تغییر دهند.
تاکنون اورتون با 6 بازیکن قرارداد امضا کرده و به نظر می‌آید آنها به همین اندازه در میدان هم جاه‌طلب باشند. اسناد افشا شده در رسانه‌های اجتماعی در این هفته بیانگر آن بودند که باشگاه به یک ورزشگاه جدید که بزرگتر از نسخه قدیمی خود است، فکر می‌کند. هنوز اطلاعات دقیقی از آن بدست نیامده اما پیش بینی می‌شود دارای 60 هزار صندلی باشد وا اینگونه ورزشگاه خانگی تافی‌ها بزرگتر از آنفیلد خواهد شد. فکر می‌کنم با گذشته‌ای که از این دو تیم در منطقه مرسی ساید می‌دانید، می‌توانید تصور کنید که در بخش آبی این منطقه چه اتفاقی خواهد افتاد.
هنوز دو ماه به پایان فصل نقل و انتقالات باقی مانده و واقعا نیازی نیست که لیورپول به خاطر عملکرد ضعیفش فعلا تنبیه شود اما چه زمانی این تنبیه کردن مشروعیت پیدا می‌کند؟  هواداران لیورپول می‌توانند ببینند که یونایتد برای یک بازیکن 75 میلیونپوند هزینه می‌کند؛ آرسنال 53 میلیون پوند؛ منچسترسیتی 43 میلیون پوند؛ حتی چلسی 31 میلیون پوند برای یک دفاع میانی اما هرگز نمی‌توانند ببینند که رقیب همشهری‌شان چنین خریدهایی انجام دهد.

آی اسپورت ،برای آنها بدتر از همه این خریدها دیدن قدرتمند شدن همسایه دیوار به دیوار است؛ همسایه‌ای که با هر خرید قدرت بیشتری پیدا می‌کند.