Jul. 28, 2017 - جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶

 

پیشینه فوتبال در ایران

 

پیدایش ((فوتبال)) در ایران را بایدبه حدود صد سال قبل دانست،یعنی زمانی که اتباع انگلیسی شاغل در جنوب ایران،این ورزش را به ایرانیان همکارخود آموختند،سپس با حفر اولین چاه نفت و استخراج آن درسال 1278 شمسی در شهر(مسجد سلیمان) گردش توپ فوتبال شکل جدی تری در زمین های این شهر به خود گرفت.
(اتباع انگلیسی) قبل از این نیز در شهر بندری ( بوشهر) در کنار خلیج فارس، این رشته ورزشی مفرح وجذاب را در مواقع فراغت از کار به صورت تفریح در کنار اهالی بومی و محلی بازی می کردند.
البته نشانه هایی از این بازی را میتوان در همین دوره زمانی در شهرهای دیگری چون بندر انزلی و بندرعباس یافت.
پیش از آغاز جنگ جهانی اول (1914) فوتبال در ایران در مدارس (آلمانی ها) وسپس پس از جنگ در (کالج آمریکایی) در تهران پیگیری میشد و هرازگاهی هم مسابقاتی میان اعضاء سفارتخانه های اروپایی در تهران برگزار میگردید. بعد ها این رشته ورزشی توانست جای پای خود را در دیگر شهرهای ایران چون آبادان و مشهد باز نموده،روز به روز به میل و کشش جوانان این آب و خاک برای روی آوردن به فوتبال بیفزاید.

 

نخستین تیم فوتبال

در اواخر سلسله قاجاریه (1298 شمسی) به همت برادران ((خان سردار)) که تحصیل کرده خارج از کشور بودند،تیمی به نام (اسپرت) متشکل از بازیکنان معروف آن زمان چون (برادران مفتاح) (اکبر طوفان) (پان اسداله) (رضا والی کلانتری) (هراند گالوستیان) و (گالیک هاراطونیان) تشکیل گردد که در واقع به عنوان اولین تیم فوتبال شکل یافته در ایران محسوب می شود.
بعدها به تدریج تیم های دیگری موجودیت یافتند مه افزایش تعداد آنها بنای مسابقات فوتبال داخلی را پایه گذاشت.

 

اولین دوره مسابقات داخلی

ابوالفضل صدری، رییس وقت ورزش با تهیه جوایزی ( دسته)ها و(تیم)های آزاد تهران را تشویق به برگزاری یک سری مسایقه نموده که تیمی بنام ((تهران)) با بازیکنانی منشعب شده از تیم (اسپرت) بنام برادران (خان سردار) (اکبر طوفان) (حیدری) ( کریم زند) و (مفتاح) فاتح اولین دوره این مسابقات شدند.
پس از چندی (( حسین صدیقانی)) که در زمان تحصیل در کشور ترکیه در تیم جوانان باشگاه (فنر باغچه) و سپس در کشور اتریش در تیم (راپیدوین) بازی کرده بود،پس از بازگشت به ایران سنگ بنای یک تیم را در شهر مقدس مشهد گذاشت.
(صدیقانی) از اولین کسانی بود که با فوتبال مدرن اروپایی آشنایی پیدا کرده بود،حضور وی در آن تاریخ در فوتبال ایران باعث شد که داشته ها و دانش وی از فوتبال طروز جهان به جوانان تشنه آموزش و فراگیری فوتبال این سرزمین انتقال یابد. وی سالیان سال به عنوان بازیکن،مربی،سرپرست،خدمات بسیار ارزنده ای به فوتبال ایران کرده است.

 

نخستین تماس ورزشی

اولین سفر غیر رسمی یک تیم فوتبال از ایران به خارج از کشور،توسط تیمی منتخب بنام ( تهران) به شهر (بادکوبه) شوروی انجام شد که ره آورد آن سه شکست چهار بر یک،سه بر صفر،دو بر صفر بود.
سپس در شهریور 1320 اولین دیار ملی ایران در شهر (کابل) در مقابل تیم ملی افغانستان برگزار شد که با نتیجه مساوی بدون گل پایان یافت. بدین ترتیب (فوتبال ملی) ایران فعالیت خویش را از ابتدای دهه 20 آغاز کرد.
فوتبال ایران از سال 1320 تا سال 1342 شمسی در پیکارهای منطقه ای و آسیایی تنها به کسب عنوان نایب قهرمانی اولین دوره فوتبال بازی های آسیایی 1951 دهلی نایل گردید.
در سال 1339 شمسی دوره اول مسابقات سراسری باشگاه های کشور پایه ریزی شد و از سال 1341 تا 1349 شمسی، کم کم فوتبال ایران توانست قدرت خود را در عرصه های بین المللی نشان دهد.
راهیابی به المپیک توکیو (1964 میلادی) قهرمانی در جام ملت های آسیا (1968 میلادی) قهرمانی در باشگاه های آسیا توسط تیم استقلال تهران (تاج سابق) 1970 میلادی،از جمله نشانه های رشد تدریجی فوتبال ایران در سالهای میانی قرن جاری است.
در سال 1347 شمسی دومین دوره لیگ باشگاههای کشور پس از یازده سال مسکوت ماندن،دوباره آغاز گردید که تا سال 1357 شمسی ادامه یافت.
با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 شمسی، تغییرات اساسی در ساختار و شیوه اجرایی مسابقات فوتبال پدید آمد. بازی های لیگ باشگاه های کشور در ابتدا با نام مسابقات سراسری قدس (بصورت استانی) برگزار شد و سپس در سال 1368 شمسی تحت نام ((لیگ آزادگان)) پیگیری گردید که تا کنون ادامه یافته است.