Jul. 28, 2017 - جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶

 
جام جهانی

 

تاریخچه جام جهانی

درسال 1928 ژول ریمه رییس فرانسوی فدراسیون جهانی فوتبال موفق شد طرح برگزاری هر چهارسال یکبار آنهم دو سال بعد از المپیک را در کنگره آمستردام شهر هلند که بعدها جام جهانی نام گرفت به تصویب اعضاء برساند و چنین شد که در روز سیزدهم ژوئیه سال 1930 اولین دوره بازیهای جام جهانی در کشور اوروگوئه با شرکت 13 تیم و انجام 18 مسابقه  برگزار گردید آلمان – ایتالیا- اتریش و اسپانیا در اعتراض به برگزاری در کشور غیر اروپائی از حضور در این مسابقات امتناع ورزیدند و چهارکشور اروپائی دیگر فرانسه – یوگوسلاوی – بلژیک – رومانی به منظور صرفه جوئی در هزینه ها تنها با یک کشتی خود را به محل انجام مسابقات رساندند . 
اوروگوئه در دیدار پایانی توانست آرژانتین را 4 بر 2 شکست داده و قهرمان اولین دوره جام جهانی شود .
گیرمو استابیله (آرژانتین) عنوان  آقای گل مسابقات را با زدن 8 گل بدست آورد.

 دومین دوره 1934-ایتالیا قهرمان :
تعداد تیم ها 16،تعداد مسابقات 17
با توجه به عدم استقبال تیم های اروپایی در دوره قبل که در کشوراروگوئه ( آمریکای جنوبی ) برگزار گردید میزبانی دومین دوره به ایتالیا رسید تا کشورهای قدرتمند اروپائی گرمی بخش بازیهای این دوره باشند وهیجان و رقابت میان کشورهای آمریکای جنوبی و اروپا را به اوج برسانند.
ایتالیا ئی ها در فینال در شرایطی که با یک گل از چکسلواکی عقب بودند در پایان با نتیجه 2-1 به پیروزی رسیدند و جشن قهرمانی را برگزار کردند.
اولریش نیدلی (چکسلواکی) عنوان آقای گل مسابقات را با زدن  5 گل بدست آورد.

سومین دوره 1938- ایتالیا قهرمان :
تعداد تیم ها 15، تعداد مسابقات 18
فرانسه میزبان سومین دوره مسابقات جام جهانی بود و در حالیکه اروپا در آخرین روزهای پیش از جنگ جهانی دوم بسرمی برد و اسپانیای درگیر جنگ  بهمراه آرژانتین غایبان این دوره بودند ،ایتالیائی ها که به نشانه حمایت از سیاه جامگان موسولینی در این بازیها لباس سیاه به تن داشتند به دیدار نهایی راه یافتند و مجارستان خوش تکنیک را با نتیجه 4 بر 2 شکست دادند و قهرمان شدند.
لئو نیداس (برزیل)  عنوان آقای گل مسابقات را با زدن 7 گل بدست آورد.

چهارمین دوره 1950-اوروگوئه قهرمان :
تعداد تیم ها 13،تعداد مسابقات 22
پس از یک وقفه 12 ساله بخاطر آتش افروزی های هیتلر و درگیر شدن کشورهای اروپائی با شروع جنگ جهانی دوم که میلیون ها کشته و زخمی بجای گذاشت و باعث نابودی ده ها  کشور گردید برزیل میزبان چهارمین دوره برگزاری جام جهانی شد و به فینال راه یافت ، بازی فینال در استادیوم 200 هزار نفری " ماراکانا" در شهر ریو در شرایطی برگزار شد که تمام برزیل آماده جشن قهرمانی تیم فوتبال کشورشان بودند اما این جشن برگزار نشد و برزیل در شرایطی که تنها 11 دقیقه با قهرمانی فاصله داشت و بازی 1-1 دنبال می شد گل دوم را هم پذیرفت تا با شکست 2 بر 1 جام را در دستان بازیکنان اوروگوئه ببیند . 
آدمیر (برزیل) عنوان آقای گل مسابقات را با زدن 9 گل بدست آورد.
 

پنجمین دوره 1954- قهرمان آلمان غربی :
تعداد تیم ها  16، تعداد مسابقات 26
سوئیس کشور کوچک اروپائی میزبان پنجمین دوره جام جهانی فوتبال بود تا شاهد قهرمانی ژرمن ها در ورزشگاه " برن" باشد . بسیاری بر این اعتقادند که میزبانی سوئیس به جهت پنجاهمین سالگرد تأسیس فیفا که می خواست به نوعی در زوریخ و مقر حکومتش بر فوتبال جهان جشنی را بر پا کند واگذار شده است .
از اتفاقات جالب و بیاد ماندنی ، روئیدن 12 گل در بازی اتریش وسوئیس که سهم اتریش 7 و سوئیس 5 گل بود و پیروزی 6 بر یک آلمانها بر اتریش بود ، ضمن اینکه مجارستان هم با شروعی طوفانی برزیل و اوروگوئه را با نتیجه مشابه 4 بر 2 شکست داد و به فینال رسید ، مجارستان سزاوار قهرمانی بود با بهترین خط حمله (27 گل) و بهترین گلزن (کوچیس) و بهترین بازیکن (پوشکاش) ، اما آنکه جام قهرمانی را به خانه برد آلمان غربی بود که در فینال 3 بر 2 مجارستان را شکست داد.
ساندروکوچیس عنوان آقای گل مسابقات را با زدن 11 گل بدست آورد . 
 

ششمین دوره 1958- قهرمان برزیل :
تعداد تیم ها 16 ، تعداد مسابقات 35
بالاخره برزیل محبوب همه فوتبال دوستان موفق به کسب اولین قهرمانی در جام جهانی شد و پدیده 17 ساله ای بنام پله را به دنیای فوتبال معرفی کرد .
برزیل در فینال با درخشش واوا ، گارنیشا ، زاگالو و پله با نمایش فوتبالی تهاجمی سوئد میزبان را با نتیجه 5 بر 2 شکست داد و جام را تصاحب کرد . 
ژوست فوتن ( فرانسه) عنوان آقای گل مسابقات را با زدن 13 گل بدست آورد و ریموند کوپا (فرانسه) بهترین بازیکن شناخته شد.  
 

هفتمین دوره 1962- قهرمان برزیل 
تعداد تیم ها 16 ، تعداد مسابقات 32
میزبان این دوره کشور شیلی بود تا خیل طرفداران برزیل برای بار دوم شاهد قهرمانی کشورشان باشند . شیلی پس از پیروزی بر سوئیس و ایتالیا در مرحله نیمه نهائی به مصاف برزیل رفت و مقهور فوق ستاره ای بنام گارنیشا شد که 2 گل را به ثمر برساند و 2 پاس گل داد تا بازی با نتیجه 4 بر 2 به پیروزی زرد و سبز پوشان بیانجامد . برزیل در فینال هم 5 بر 2 سوئد را شکست داد تا آغازی باشد برای شکوفائی یک فوتبال مدرن و تماشاگر پسند.
گارنیشا (برزیل) - واوا – ایوانف – سانچز – فلوریان آلبرت – یوگوویچ  ،مشترکاً با زدن 4 گل آقای گل مسابقات شدند.
 

هشتمین دوره 1966- قهرمان انگلیس :
تعداد تیم ها 16 ، تعداد مسابقات 32
انگلیس در دیدار افتتاحیه در مقابل اوروگوئه که با 8 مدافع بازی بسته ای را برای کسب نتیجه دنبال می کرد متوقف شد اما تیمی که به دیدار فینال راه یافت انگلیسها بودند که توانستند در فینال در وقت اضافه با نتیجه 4 بر 2 با گل مشکوک و بحث انگیز جف هورست آلمان ها را مغلوب کرده و جام قهرمانی را تصاحب کنند ، از اتفاقات غیرقابل پیش بینی درخشش تیم کره شمالی بود که ایتالیای بزرگ را 1 بر 0 شکست داد و در بازی با پرتغال در شرایطی که 3 بر 0 پیش افتاده بود با درخشش ستاره موزامبیکی پرتغال " اوزه بیو" 5 بر 3 بازی رو واگذار کرد و در ادامه پرتغال که در نیمه نهائی از انگلیس شکست خورده بود 2-1 شوروری را شکست داد و به مقام سوم رسید اما دیدن اشکهای پله اروپا یعنی اوزه بیو همه را متأثر کرد.
اوزه بیو (پرتغال) عنوان آقای گل هشتمین دوره را با زدن 9 گل بخود اختصاص داد و بابی چارلتون افسانه ای (انگلیس) بهترین بازیکن شناخته شد. 
 

نهمین دوره 1970- قهرمان برزیل :
تعداد تیم ها 16 ، تعداد مسابقات 32
گرما و رطوبت بخش های نزدیک اقیانوس اطلس و دریایی کارائیب با 35 درجه حرارت و 90 درصد رطوبت باعث نگرانی تیم های اروپائی شده بود ، در یک چنین شرایط دشوار آب و هوائی مکزیک میزبان مسابقات شد و برای اولین بار مردم جهان بازیها را بصورت پخش زنده از طریق تلویزیون تماشا کردند و این تیم برزیل بود که پس از ناکامی در هشتمین دوره به رهبری پله توانست برای سومین بار طی سالهای 1958 تا 1970 فاتح این مسابقات شود و جام ژول ریمه را برای همیشه در موزه افتخارات کشورش نگه دارد.
برزیل انگلیس را با گل جرسون شکست داد تا در فینال ایتالیای مغرور را با ریوررا – ریوا – ماتزولا 4 بر 1 شکست دهد .
گردمولر " آلمان" عنوان آقای گل مسابقات را با 10 گل زده بخود اختصاص داد و پله توانست بهترین بازیکن معرفی گردد. 
 

 دهمین دوره 1974 – قهرمان آلمان :
تعداد تیم ها 16 ، تعداد مسابقات 38
ژرمن ها به فرماندهی فرانتس بکن باوئر کاپیتان مقتدر خود برگزار کننده فینال در برابر هلندی های محبوب به رهبری یوهان کرایف بودند تا در یک فوتبال فوق مدرن برای دومین بار جام قهرمانی را در ورزشگاه المپیک مونیخ با پیروزی 2 بر 1 بر فراز دستانشان ببینند.
گرز کورلاتو (لهستان) عنوان آقای گل مسابقات را با زدن 7 گل بدست آورد و یوهان کرایف هلندی

یازدهمین دوره 1978- قهرمان آرژانتین :
تعداد تیم ها 16 ، تعداد مسابقات 38
آرژانتینی های پرشور بالاخره توانستند در حضور هموطنان خود در ورزشگاه " مونینر بوینوس آیرس" در دیداری زیبا هلند را در وقت اضافه با نتیجه 3 بر 1 شکست داده و برای اولین بار فاتح جام جهانی شوند ، به گفته ارنست هاپل مربی نامدار اتریشی هلند بدون کرایف افسانه ای همه چیز داشت غیر از خون تازه و روحیه پیروزی ، ایران برای اولین بار پا به مسابقات جام جهانی گذاشت و با بازیهای نسبتاً قابل قبولی که ارائه داد توانست با کسب تجربه در یک چنین سطحی فوتبال ایران را به آینده امیدوار کند .
ماروکمیس (آرژانتین) عنوان آقای گل مسابقات را با 7 گل زده بدست آورد و بهترین بازیکن شناخته شد.
 

دوازدهمین دوره 1982- قهرمان ایتالیا:
تعداد تیم ها 24 ، تعداد مسابقات 52
ایتالیا با مربی نامدارش انزوبیرزوت جام دوازدهم را بسیار خوب آغاز کرد و به همراه پائولوروسی ستاره بی چون و چرایش پس از شکست دادن برزیل با تمام ستارگانش مثل فالکائو – سوکراتس – زیکو، در دیدار فینال با درخشش روسی و آلتوبلی 3 بر 1 آلمان را شکست دادند و پس از 44 سال سومین قهرمانی را جشن گرفتند. 
پائولوروسی (ایتالیا) با زدن 6 گل هم بهترین بازیکن و هم آقای گل مسابقات معرفی شد.
 

سیزدهمین دوره 1986- قهرمان آرژانتین :
تعداد تیم ها 24 ، تعداد مسابقات 52
جام سیزدهم را باید جام مارادونا نامید . جادوگر و تکنیکی ترین بازیکن تیم ملی آرژانتین در تمام مسابقاتی که با پیراهن آرژانتینی به میدان رفت  با حرکات و هنرنمائی های اعجاب انگیزش چه در ورزشگاهها و چه پای گیرنده ها همه را مسحور هنرنمائی جادوئیش کرد.
آرژانتین در دیدار پایانی در ورزشگاه آزتک مکزیکوسیتی توانست 3 بر 2 آلمان را با مربی جوانش فرانتس بکن باوئر را شکست داده و لباس قهرمانی را بتن کند. گری لینه کر (انگلیس ) عنوان آقای گل مسابقات را با زدن 6 گل بدست آورد ضمن اینکه دیه گو مارادونا بهترین بازیکن جام لقب گرفت .
 

چهاردهمین دوره 1990 – قهرمان آلمان :
تعداد تیم ها 24 ، تعداد مسابقات 52
ایتالیا پس از 58 سال یکبار دیگر میزبان بزرگترین رویداد جهانی فوتبال شد و امیدوار بود که خاطره خوش سال 1982 را دوباره تکرار کند غافل از آنکه قانون جهنمی ضربات پنالتی باعث حذف آنها در مرحله نیمه نهائی می شود.
آلمان و آرژانتین با دو سبک کاملاً متفاوت به فینال مسابقات راه یافتند و ژرمن ها با گل دقیقه 85 آندریاس برمه توانستند آرژانتین را شکست داده و در تعداد قهرمانی با برزیل و ایتالیا که صاحب سه جام بودند برابر شود .
سالواتور اسکیلاچی (ایتالیا) عنوان بهترین بازیکن و آقای گل مسابقات را با زدن 6 گل بدست آورد.

پانزدهمین دوره 1994- قهرمان برزیل :
تعداد تیم ها 24 ، تعداد مسابقات 52
میزبانی جام جهانی پانزدهم به امریکا همه را شگفت زده کرد چرا که فوتبال در بین مردم این کشور چندان شناخته شده نبود ، شگفتی های این جام قانون دوباره پنالتی بود که طومار ایتالیائی ها را در هم پیچید و مردم ایتالیا بهمراه روبرتو باجو گریستند و به بخت خود لعنت فرستادند.
دیگر اینکه دوران افول مارادونای افسانه ای بخاطر استفاده از مواد نیروزا باعث محرومیت اش از ادامه همراهی تیم ملی  و سقوط آرژانتین در جام پانزدهم شد.
بهرحال برزیل در فینال با ضربات پنالتی ایتالیای نگون بخت را 3 بر 2 شکست داد و قهرمان شد.
استویچکف (بلغار) سالنکو (روسیه) عنوان آقای گل مسابقات را با زدن 6 گل بدست آوردند و روماریو بهترین بازیکن جام
 

شانزدهمین دوره 1998- قهرمان فرانسه :
تعداد تیم ها 32 ، تعداد مسابقات 64
برای اولین بار بازیهای جام جهانی با 32 تیم آغاز شد و کشور عزیزمان ایران با شکست دادن استرالیا بر آخرین واگن قطار مسافران جام جهانی سوار شد تا راهی فرانسه گردد ، پیروزی بر تیم آمریکا در مرحله مقدماتی ایران را غرق شادی و سرور کرد و مردم به خیابانها ریختند و تا پاسی از شب به شادی و پایکوبی پرداختند.
امه ژاکه سر مربی فرانسه با چشم پوشی از دو ستاره نامدار خود اریک کانتونا و دیوید ژینولا فرانسه را به رهبری زین الدین زیدان فوق ستاره و یکی از تکنیکی ترین هافبکهای جهان به میدان فرستاد و در فینال 3-0 برزیل پر غرور را شکست داد و برای اولین بار قهرمان جام جهانی شد.
داور شوکر (کر وامی ) عنوان آقای گل مسابقات را با زدن 6 گل بدست آورد و زین الدین زیدان بهترین بازیکن جام معرفی شد.

هفدهمین دوره 2002 ، قهرمان برزیل :
تعداد تیم ها 32 ، تعداد بازیها 64
در فوتبال قانونی نوشته نشده که قهرمان دوره قبل چهار سال بعد هم می تواند بازیهای با کیفیتی را ارائه داده و قهرمان شود ، نتایج تیم فرانسه در جام هفدهم بسیار مأیوس کننده بود ، آنها در دوره مقدماتی پس از تساوی برابر اوروگوئه و شکست ا بر 0 برابر سنگال و 2 بر 0 برابر دانمارک با جام خداحافظی کرد و ایتالیا و اسپانیا هم فقط تا دوره هشتم در رقابت ها حضور داشتند . بهرحال عصر طلائی برزیل پس از یک وقفه چهارساله دوباره آغاز شد و با حضور ستاره هائی چون  رونالدینیو  و رونالدو و ریوالدو جام هجدهم را بالای سر خود به پرواز درآوردند ، برزیل در فینال ، آلمان را 2 بر 0 شکست داد تا برای پنجمین بار فاتح جام جهانی می شود .
رونالدو عنوان آقای گل مسابقات را با زدن 8 گل بدست آورد و اولیورکان سنگربان دژمن ها بهترین بازیکن جام معرفی شد.

هجدهمین دوره 2006 ، قهرمان ایتالیا :
تعداد تیم ها 32 ، تعداد بازیها 64
وقتی ژرمن ها میزبان هجدهمین دوره جام جهانی شدند کمتر کسی انتظار داشت که آنان را در فینال این دوره از بازیها نبیند ولی این ایتالیا و فرانسه بودند که دیدار نهائی را در حضور تماشاگران و فوتبال دوستان آلمانی برگزار کردند.
این بازی که در وقت اضافی به پایان رسید و در وقت اضافی ایتالیائیها توانستند در ضربات پنالتی با نتیجه  5 بر 3 فرانسه را شکست داده و قهرمان دوره شود.
ایران سومین حضور خود را پس از حضور در سالهای 1978 و 1998 فرانسه در این مسابقات تجربه کرد .
میروسلاوکلوزه (آلمان) عنوان آقای گل مسابقات را با زدن 6 گل به خود اختصاص داد و زیدان برای دومین بار بهترین بازیکن جام لقب گرفت.

نوزدهمین دوره 2010- قهرمان اسپانیا :
تعداد تیم ها 32 ، تعداد بازیها 64
آفریقای جنوبی در حالی میزبان نوزدهمین دوره جام جهانی شد که سومین حضورش را در این مسابقات تجربه میکرد،ورزشگاه ساکر سیتی جزو زیباترین ورزشگاههای آفریقای جنوبی میزبان اولین و آخرین مسابقه جام جهانی 2010 با ظرفیت 94700 نفر بود،ضمن اینکه ورزشگاه گرین پونیت که یکی از هنرمندانه ترین ساخت ها را با معماری جدید و پوشش ضد صدا در بخش بیرونی ورزشگاه داشت با ظرفیت 70000 نفر بهمراه 8 ورزشگاه دیگر برگزار کننده این دوره بازیهای جام جهانی بود.
سهمیه بندی: اروپا (13 تیم ) آمریکای جنوبی (5 تیم ) منطقه کونکا کاف (3 تیم ) آفریقای جنوبی (5 تیم ) آسیا (4 تیم ) آسیا ، اقیانوسیه 1 تیم از مرحله پلی آف بهمراه تیم میزبان آفریقای جنوبی 32 تیمی بودند که مرحله گروهی را در 8 گروه 4 تیمی آغاز کردند.
از شگفتی های این مسابقه حذف فرانسه با 1 تساوی و 2 شکست  در مرحله گروهی و حذف انگلیس،پرتقال،اسلوواکی در مرحله یک هشتم بود ضمن اینکه آرژانتین با شکست 4 بر 1 مقابل آلمان و برزیل با نتیجه  2 بر 1 مقابل هلند در مرحله یک چهارم نهایی وداع تلخی با نوزدهمین دوره جام جهانی داشتند.
بهر حال 4 تیم آلمان- هلند- اسپانیا- اروگوئه به نیمه نهائی راه یافتند.
مرحله نیمه نهائی:
اسپانیا 1     آلمان 0
هلند 2     اروگوئه 1
رده بندی:
آلمان 3     اروگوئه 2
فینال:
اسپانیا 1     هلند 0
گل در وقت اضافی دوم توسط آندرس اینیستا

 

 

بیستمین دوره 2014: قعرمان آلمان

 

جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ بیستمین دورهٔ جام جهانی فوتبال بود که از ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ تا ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۴ در کشور برزیل برگزار شد و در نهایت با قهرمانی تیم ملی فوتبال آلمان پایان گرفت. در دیدار پایانی ژرمن‌ها موفق شدند با یک گل ماریو گوتزه در دقایق پایانی وقت اضافه دوم، تیم ملی آرژانتین را شکست دهند.

 

برزیل پس از میزبانی در سال ۱۹۵۰ میلادی، برای دومین بار موفق به کسب میزبانی جام جهانی گردید. این کشور پس از مکزیک، ایتالیا، فرانسه و آلمان، پنجمین کشوری است که برای دومین بار میزبان جام جهانی می‌شود. در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، طبق ادوار گذشته (از جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه به بعد) ۳۲ تیم حضور داشتند که شامل ۱۳ تیم از اروپا، ۶ تیم از آمریکای جنوبی (همراه با برزیل)، ۵ تیم از آفریقا، ۴ تیم از آسیا و ۴ تیم از منطقه کونکاکاف (آمریکای شمالی، مرکزی و کارائیب) می‌شدند.

 

در این رقابت‌ها ۶۴ مسابقه در ۱۲ شهر مختلف برزیل برگزار شد..[۴] در این دوره از مسابقات تمامی قهرمانان ادوار قبلی جام جهانی یعنی برزیل، ایتالیا، آلمان، آرژانتین، اروگوئه، اسپانیا و فرانسه حضور داشتند. مدافع عنوان قهرمانی - اسپانیا - در مرحله گروهی همراه با انگلستان و ایتالیا حذف شدند. اروگوئه هم در دور یک هشتم نهایی حذف شد. هم چنین، فرانسه در دور یک چهارم نهایی حذف شد. دیدار فینال بین دو قهرمان اسبق جام جهانی، آلمان و آرژانتین، برگزار شد، که نهایتاً آلمان توانست آرژانتین را با یک گل در دقایق آخر وقت اضافی دوم شکست دهد و برای نخستین بار در تاریخ جام جهانی، مبدل به یک تیم اروپایی شود که در قاره آمریکای جنوبی قهرمان جام جهانی فوتبال شده است..[۵] هم چنین، این اولین بار است که قهرمان جام جهانی به صورت پی در پی از قاره اروپا (جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان:  ایتالیا؛ جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی:  اسپانیا و جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل:  آلمان) می باشد.[۶][۷]

 

نشان رسمی این جام، جمعه ۱۸ تیر ۱۳۸۹ با برگزاری مراسمی در ژوهانسبورگ رونمایی شد. در این مراسم علاوه بر سپ بلاتر، داسیلوا رییس جمهوری برزیل ریکاردو تکسریا رییس فدراسیون فوتبال برزیل، کافو، روبرتو کارلوس، روماریو و کارلوس آلبرتو تورس و کارلوس آلبرتو پریرا حضور داشتند. نماد جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، تندیس جام قهرمانی است که ۲ دست سبز رنگ روی آن و یک دست زرد زیر آن قرار دارد.[۸]

این بار دوم است که برزیل میزبان جام جهانی می‌شود. اولین بار برزیل در سال ۱۹۵۰ میزبان جام جهانی بود. برزیل بعد از مکزیک، ایتالیا، فرانسه و آلمان پنجمین کشوری است که برای دومین بار میزبان جام جهانی می‌شود. در هر چهار دوره قبلی که مسابقات در آمریکای جنوبی برگزار شده تیم‌های این قاره به قهرمانی رسیده‌اند (دو بار آرژانتین و دو بار اروگوئه) اما برزیل تاکنون نتوانسته در کشور یا قاره خود قهرمان رقابت‌ها شود.

مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴

 

از جام جهانی ۲۰۰۶ به بعد فیفا قوانین تعیین تیم‌های شرکت‌کننده را تغییر داد و قرار بر این شد که تنها تیم میزبان بدون شرکت در مسابقات مقدماتی به مرحلهٔ نهایی پاگذارد و قهرمان دورهٔ پیشین جام نیز موظف به شرکت در مسابقات دور مقدماتی باشد. این قانون برای جام‌های آتی هم اجرا می‌شود. مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برای کسب ۳۱ سهمیه جام جهانی ۲۰۱۴ در سراسر جهان از ۳ مارس ۲۰۱۱ تا ۲۰ نوامبر ۲۰۱۳ برگزار شده است. جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ با حضور ۳۲ تیم از سراسر جهان برگزار خواهد شد. برزیل به عنوان کشور میزبان به صورت مستقیم در این بازی‌ها حضور دارد و ۳۱ تیم دیگر با برگزاری مسابقات مقدماتی در تمامی قاره‌ها انتخاب شده‌اند.

مسابقات

گروه A

تیم         بازی      برد        مساوی    باخت      گل‌زده     گل‌خورده تفاضل‌گل امتیاز

 برزیل    ۳          ۲          ۱          ۰          ۷          ۲          ۵+        ۷

 مکزیک ۳          ۲          ۱          ۰          ۴          ۱          ۳+        ۷

 کرواسی ۳          ۱          ۰          ۲          ۶          ۶          ۰          ۳

 

گروه B

تیم         بازی      برد        مساوی    باخت      گل‌زده     گل‌خورده تفاضل‌گل امتیاز

 هلند      ۳          ۳          ۰          ۰          ۱۰        ۳          ۷+        ۹

 شیلی     ۳          ۲          ۰          ۱          ۵          ۲          ۲+        ۶

 اسپانیا    ۳          ۱          ۰          ۲          ۴          ۷          ۳-         ۳

 استرالیا  ۳          ۰          ۰          ۳          ۳          ۹          ۶-         ۰

 

گروه C

تیم         بازی      برد        مساوی    باخت      گل‌زده     گل‌خورده تفاضل‌گل امتیاز

 کلمبیا     ۳          ۲          ۰          ۰          ۹          ۲          ۷+        ۹

 یونان     ۳          ۱          ۱          ۱          ۲          ۴          ۱-         ۴

 ساحل عاج           ۳          ۱          ۰          ۲          ۴          ۵          ۲-         ۳

 ژاپن      ۳          ۰          ۱          ۲          ۲          ۶          ۴-         ۱

 

گروه D

تیم         بازی      برد        مساوی    باخت      گل‌زده     گل‌خورده تفاضل‌گل امتیاز

 کاستاریکا            ۳          ۲          ۱          ۰          ۴          ۱          ۳+        ۷

 اروگوئه ۳          ۲          ۰          ۱          ۴          ۳          ۱+        ۶

 ایتالیا     ۳          ۱          ۰          ۲          ۲          ۳          ۱-         ۳

 انگلستان ۳          ۰          ۱          ۲          ۲          ۴          ۲-         ۱

 

گروه E

تیم         بازی      برد        مساوی    باخت      گل‌زده     گل‌خورده تفاضل‌گل امتیاز

 فرانسه   ۳          ۲          ۱          ۰          ۸          ۲          ۶+        ۷

 سوئیس  ۳          ۲          ۰          ۱          ۷          ۶          ۱+        ۶

 اکوادور  ۳          ۱          ۱          ۱          ۳          ۳          ۰          ۴

 هندوراس            ۳          ۰          ۰          ۳          ۱          ۸          ۷-         ۰

 

گروه F

تیم         بازی      برد        مساوی    باخت      گل‌زده     گل‌خورده تفاضل‌گل امتیاز

 آرژانتین ۳          ۳          ۰          ۰          ۶          ۳          ۴+        ۹

 نیجریه   ۳          ۱          ۱          ۱          ۲          ۳          ۰          ۴

 بوسنی و هرزگوین            ۳          ۱          ۰          ۲          ۵          ۴          ۰          ۳

 ایران     ۳          ۰          ۱          ۲          ۱          ۴          ۳-         ۱

 

گروه G

تیم         بازی      برد        مساوی    باخت      گل‌زده     گل‌خورده تفاضل‌گل امتیاز

 آلمان     ۳          ۲          ۱          ۰          ۷          ۲          ۵+        ۷

 ایالات متحده آمریکا           ۳          ۱          ۱          ۱          ۴          ۴          ۰          ۴

 پرتغال   ۳          ۱          ۱          ۱          ۴          ۷          ۳-         ۴

 غنا       ۳          ۰          ۱          ۲          ۴          ۶          ۳-         ۱

 

گروه H

تیم         بازی      برد        مساوی    باخت      گل‌زده     گل‌خورده تفاضل‌گل امتیاز

 بلژیک   ۳          ۳          ۰          ۰          ۴          ۱          ۳+        ۹

 الجزایر  ۳          ۱          ۱          ۱          ۶          ۵          ۱+        ۴

 روسیه   ۳          ۰          ۲          ۱          ۲          ۳          ۱-         ۲

 کره جنوبی          ۳          ۰          ۱          ۲          ۳          ۶          ۳-         ۱

 

مرحلهٔ حذفی

مرحلهٔ حذفی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ مرحله دوم و نهایی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ است که بعد از مرحلهٔ گروهی و راهیابی ۱۶ تیم به مرحله یک هشتم نهایی ادامه می‌یابد.

در این مرحله اگر بازی‌ها در ۹۰ دقیقه معمول مساوی شد بازی به وقت اضافه کشیده می‌شود که در دو نیمه ۱۵ دقیقه‌ای بازی برگزار می‌شود و اگر در وقت اضافه هم نتیجه مساوی شد برنده در ضربات پنالتی مشخص می‌شود.[۱۸]                              

     

یک هشتم نهائی

برزیل  1           شیلی  1       ( پنالتی) 3 - 2

هلند    2          مکزیک 1

کلمبیا  2         اوروگوئه  0

کاستاریکا 1      یونان     1      ( پنالتی) 5 – 3

فرانسه    2      نیجریه    0

آرژانتین   1     سوئیس    0

آلمان       2       الجزایر  1

بلژیک     2        آمریکا    1

 

یک چهارم نهائی

فرانسه    0     آلمان   1

برزیل     2     کلمبیا   1

هلند     0     کاستاریکا 0        (پنالتی) 4 - 3

آرژانتین   1     بلژیک     0

نیمه نهائی :

برزیل     1    آلمان    7

آرژانتین   0    هلند     0  ( پنالتی) 4 – 2

 

رده بندی :

هلند      3    برزیل 0

 

فینال :

آلمان     1    آرزانتین 0

کل در وقت اضافی " ماریو گوتسه"