Jul. 28, 2017 - جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶

 

16 لحظه عجیب و غریب در تاریخ لیگ برتر انگلستان (بخش پایانی)

(۱۳۹۶/۰۴/۲۱)


از حمله کانتونا به هوادار تا اخراج اشتباهی گیبس و دعوای بازیکنان نیوکاسل با هم

در طول 23 سال از شروع لیگ جزیره لحظات عجیب و غریب متعددی رخ داده که در این مطلب به برخی از آن می پردازیم.

در طول تاریخ 23 ساله لیگ برتر انگلستان اتفاقات و حوادث متعددی رخ داده است که بعضی تاثیر گذار و بعضی شوک آور و یا حتی شرم آور بوده اند.

به گزارش دیلی میل بخش پایانی این اتفاقات از حمله اریک کانتونا به هواداران تا اخراج اشتباه گیبس را در بر می گیرد. بخش اول این مطلب را از اینجا بخوانید.

 

8. حمله اریک کانتونا به یک هوادار (25 ژانویه 1995)

بیش از 20 سال پیش حمله اریک کانتونا به یکی از هواداران به عنوان حیرت آور ترین لحظه تاریخ لیگ برتر انگلیس شناخته شد. یکی از بهترین بازیکنان لیگ جزیره که در ترکیب منچستر یونایتد خوش می درخشید به خاطر حمله به یک تماشاگر به شدت تنبیه شد. بازی منچستر یونایتد و کریستال پالاس با نتیجه 1-1 در ورزشگاه سلهرست پارک دنبال می شد که کانتونا به خاطر حمله و لگد زدن به یار مستقیمش ریچارد شاو اخراج شد. او در حال رفتن به سوی تونل خروجی زمین بود و نورمن دیویس تدارکات چی منچستر یونایتد در حال نزدیک شدن به او بود که ناگهان حرکتی عجیب از سوی کانتونا باعث تعجب همه شد.

متئو سیمونس هوادار کریستال پالاس به نزدیک زمین آمده بود تا طعنه ای به کانتونا بزند. کانتونا در دادگاه ادعا کرد به مادرش توهین شده در حالیکه برخی می گفتند توهینی نژاد پرستانه شکل گرفته بود. کانتونا به سمت سیمونس حمله ور شد و از روی تابلو های تبلیغاتی پرید و با پا ضربه ای به او زد و پس از آن چندین مشت به او زد. دیویس به سمت او دوید،پل اینس، پلیس ها و حتی بازیکنان دو تیم و مسئولان زمین برای جدا کردن آنها به آن جا دویدند. کنار زمین بسیار شلوغ شده بود. کانتونا بلاخره زمین را ترک کرد اما جریمه برای او بسیار بسیار سنگین بود. اتحادیه فوتبال انگلیس او را 9 ماه محروم کرد. او کاپیتانی تیم ملی فرانسه را از دست داد و دیگر هرگز دعوت نشد. قاضی دادگاه 2 هفته زندان برای او در نظر گرفت که بعدا به 120 ساعت خدمات اجتماعی کاهش پیدا کرد و در نهایت منچستر یونایتد هم قهرمانی لیگ را از دست داد.

سال ها بعد وقتی از او درباره بهترین لحظات عمرش از او سوال شد، پاسخ داد:

لحظات خوب که خیلی داشتم ولی حمله به آن تماشاگر بهترین لحظه برای من بود.

 

7. دعوای کایرون دایر و لی بویر (2 آوریل 2005)

وقتی در خانه خود 3-0 عقب هستید و باید با 10 نفر به بازی ادامه دهید اتفاق بدتری نمی تواند رخ دهد. اما بدتر از آن برای نیوکاسل رخ داد وقتی کایرون دایر و لی بویر دو هم تیمی در وسط زمین سنت جیمز پارک با هم درگیر شدند. قضیه به خاطر یک پاس اشتباه بود وقتی که بویر به دایر گفت: " تو هیچ وقت به من پاس نمی دهی" و پاسخ شنید: " به تو پاس نمی دهم چون تو یک آشغال هستی". آنها سپس به درگیری با هم پرداختند و بازیکنان نیوکاسل نزدیک به صحنه حتی گرت بری بازیکن استون ویلا هم برای جدا کردن آنها سریع به سمت شان دویدند. بری نایت قاضی میدان چاره ای جز اخراج هر دوی آنها را نداشت و با کارت قرمز هر دو را از زمین اخراج کرد. سال ها بعد کایرون دایر اظهار کرد که در پایان بازی گراهام سونس سرمربی وقت نیوکاسل به آنها در پایان بازی در رختکن گفته است:

اگر بخواهید با هم دعوا کنید، هر دو تان را با هم کتک می زنم.

هر دو بازیکن بعدا در یک کنفرانس خبری حاضر شدند و از کلیه مردم عذرخواهی کردند. هر چند که بعد از آن محروم هم شدند و به واسطه این محرومیت نیوکاسل دیدار نیمه نهایی جام حذفی ر ا به منچستر یونایتد باخت و حذف شد.

 

6. فحش دادن وین رونی جلوی دوربین (2 آوریل 2011)

هیچ کس تا به حال چنین جنجالی درست نکرده است. وین رونی پس از گلزنی به وستهم به سمت لنز دوربین رفت و در حالی که بازی در سراسر دنیا پخش مستقیم می شد از کلمه ای رکیک استفاده کرد. منچستر یونایتد در آپتون پارک با نتیجه 2-0 از حریف پیش بود ولی ناگهان کار به تساوی کشیده شد. در حالی که بازی با همین نتیجه در جریان بود شیاطین سرخ صاحب یک ضربه پنالتی شدند و وین رونی توپ را به گل تبدیل کرد و به سمت دوربین دوید و فریاد زد:

چیه لعنتی؟ چیه؟

تا به آن موقع هیچ بازیکنی به خاطر فحاشی جریمه نشده بود اما اتحادیه فوتبال انگلیس تشکیل جلسه داده و کاپیتان تیم ملی این کشور را 2 جلسه محروم کرد. با این محرومیت وی بازی نیمه نهایی جام حذفی مقابل منچستر سیتی را از دست

5. هزارمین بازی آرسن ونگر روی نیمکت آرسنال و اخراج اشتباه گیبس (22 مارس 2014)

پس از 18 سال حضور روی نیمکت آرسنال، هزارمین بازی که ونگر به عنوان سرمربی در آرسنال فعالیت می کرد مصادف شد با دیدار آنها در استمفورد بریج برابر چلسی. اما پس از پایان بازی تیتر همه روزنامه ها به جای پوشش دادن شکست سنگین 6-0 توپچی ها، به آندره مارینر قاضی جنجالی این بازی اختصاص داشت. در حالی که پس از گذشت 7 دقیقه از آغاز بازی شاگردان ونگر 2 گل عقب بودند، روی یک ضربه کرنر چمبرلین درون محوطه جریمه توپ را با دست لمس کرد و داور آن صحنه را دید و با کارت قرمز به سمت صحنه دوید اما گیبس را اخراج کرد!!! در حالی که گیبس به شدت عصبی بود و حتی چمبرلین به صراحت می گفت که " خطا را من انجام دادم"، داور از تصمیم اش برنگشت و گیبس را به اشتباه از زمین مسابقه اخراج کرد. پس از آن چلسی حملات خود را بیشتر و بیشتر کرد و تلخی این شکست را برای توپچی ها افزایش داد. تصاویر آهسته نشان دادند که شوت ادن هازارد در حال رفتن به سمت اوت بود و چمبرلین اصلا نیازی به زدن توپ با دست نداشت.

 

4. شکستن پای آرون رمزی (27 فوریه 2010)

شکستن پای آرون رمزی برای او به قدری هولناک بود که او بعدها اظهار داشت 3 سال طول کشیده تا به شرایط قبل از شکستگی پایش برگردد. رمزی 19 ساله برای تصاحب توپ به سمت رایان شاوکراوس کاپیتان استوک سیتی رفت و به واسطه برخورد بین آن دو پایین پایش دچار شکستگی شد. البته شاوکراوس بلافاصله از زمین اخراج شد اما شدت مصدومیت به قدری زیاد بود که برخی بازیکنان نزدیک به صحنه مثل توماس فرمائلن چهره شان بسیار بهت زده بود. شاوکراوس خودش به قدری نگران و شگفت زده بود که بازیکنان هم تیمی او را به بیرون مشایعت کردند. آرسنال این بازی را در زمین حریف پیروز شد ولی آرسن ونگر نمی توانست رنجش خاطرش بابت مصدومیت رمزی را پنهان کند و در مصاحبه پس از بازی گفت:

به بازیکنانم بابت پیروزی افتخار می کنم ولی نمی توانم به خاطر اتفاقی که برای رمزی افتاد خوشحال باشم. واقعا لذت بردن از این پیروزی بسیار دشوار است.

 

3. استیو بروس و فرگی تایم (10 آوریل 1993)

یکی دیگر از لحظاتی که آدم را به دوران مربیگری فرگوسن در منچستر یونایتد می برد مورد سوم در لیست ما است. کاپیتان وقت شیاطین سرخ لحظه ای را رقم زد که بعدها به "فرگی تایم" معروف شد. در حالی که یونایتدها در فاصله دقایق کوتاهی تا پایان بازی با نتیجه 1-0 از شفیلد ونزدی عقب بودند به این باور رسیده بودند که یک سال دیگر هم باید به حسرت 26 شان برای قهرمانی لیگ انگلیس اضافه کنند، اتفاقی افتاد که نقطه عطفی در تاریخ شیاطین سرخ ها شد. استیو بروس روی گل دریافتی کمی مقصر بود و به همین خاطر برای گل زنی به آب و آتش می زد. در دقیقه 85 بروس پاس ارسالی از سوی دنیس اروین را با ضربه سر به درون دروازه فرستاد. اما با تساوی باز هم منچستر یونایتد به قهرمانی نمی رسید. داور 7 دقیقه وقت اضافه اعلام کرد. یونایتدها همگی در زمین حریف بودند. در حالی که چند ثانیه تا پایان بازی مانده بود شوت استیو بروس به درون دروازه شفیلد ونزدی راه یافت و ورزشگاه منفجر شد. فرگوسن به کنار زمین آمده بود و خوشحالی می کرد و دستیار ش برایان کید زانو زده بود و گریه می کرد و بقیه هم سر از پا نمی شناختند. شیاطین سرخ بدین طریق به اولین قهرمانی خود با فرگوسن رسیدند و این به نقطه عطفی در تاریخ این باشگاه تبدیل شد و فرگوسن سالیان سال روی نیمکت این تیم نشست. عبارت "فرگی تایم" که بعدها در محافل فوتبالی رواج یافت از اینجا نشات می گیرد.

 

2. دعوای روی کین و پاتریک ویرا پیش از شروع بازی (1 فوریه 2005)

هر چیزی بلاخره یک پایانی دارد اما قضیه ما به جنجال های تمام نشدنی کاپیتان های آرسنال و منچستر یونایتد برمی گردد. همه می دانستند که راهرو منتهی به زمین ورزشگاه هایبوری لندن بسیار تنگ و کم عرض است و به خاطر رقابت هر ساله شیاطین سرخ و توپچی های لندن بر سر قهرمانی، کاپیتان های دو تیم به شدت از یکدیگر نفرت داشتند. همین تنگی راهرو نقطه اشتعال یک درگیری دیگر علاوه بر درگیری های درون زمین بین روی کین و پاتریک ویرا شد. روی کین ادعا می کرد که ویرا رفته و گری نویل را هل داده است و او باید ویرا را مجازات می کرده. دو بازیکن با هم درگیر شدند و این در حالی بود که حتی بازی شروع هم نشده بود. در صحنه های تلویزیونی که از این درگیری موجود است مشخص است که گراهام پل قاضی این مسابقه اسم کوچک دو بازیکن را صدا می زند و از آنها می خواهد که جر و بحث را تمام کنند. این درگیری در طول بازی هم ادامه داشت اما در نهایت این تیم روی کین بود که 4-2 حریف را در  زمینش مغلوب کرد و موفق شد در پایان فصل برای دومین سال پیاپی قهرمان شود.

 

1. اخراج استیون جرارد 38 ثانیه پس از ورود به زمین (22 مارس 2015)

پیش از انتقال به لس آنجلس گلکسی، استیون جرارد آخرین فصل حضورش را در آنفیلد سپری می کرد. او یکی از بهترین بازیکنان تاریخ لیگ انگلستان بود و فوتبال دوستان حالا حالاها او و خاطره هایشان از وی را فراموش نخواهند کرد. منچستر یونایتد و لیورپول در کورس رقابت برای پیشی گرفتن از یکدیگر برای رسیدن به رده چهارم بودند و شیاطین سرخ با یک گل از حریف پیش بودند که جرارد به امید تغییر روند بازی پا به میدان گذاشت. بله او بازی را تغییر داد اما به نفع یونایتدها. درست 38 ثانیه پس از آنکه او بازوبند کاپیتانی را از جردن هندرسون تحویل گرفته بود مجبور شد آن را پس دهد چون داور با کارت قرمز او را به خاطر آنکه پایش را عمدا روی پای آندر هررا گذاشته بود اخراج کرد. در حالی که 8 بازی تا پایان دوران حضور 8 افسانه ای در آنفیلد باقی مانده بود، امیدها برای رسیدن لیورپول به لیگ قهرمانان از بین رفت و این عکس شاید بهترین توصیف برای آخرین فصل حضور کسی باشد که برای لیورپول همه کار کرد.