Jul. 28, 2017 - جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶

 

پیش درآمدی بر فینال ویمبلدون 2017؛ راجر فدرر - مارین چیلیچ

(۱۳۹۶/۰۴/۲۵)

دیوار بلند کروات بر سر راه هشتمین قهرمانی استاد

فدرر هرگز اینچنین به هشتمین قهرمانی خود در ویمبلدون نزدیک نبوده است.

 روز موعود فرا رسیده است. راجر فدرر پس از دو سال دوباره به فینال ویمبلدون رسیده و تنها یک گام با رویای هشتمین قهرمانی اش در این رقابت ها فاصله دارد. گامی که باید با گذر از مارین چیلیچ سر سخت برداشته شود.

 

راجر فدرر پس از دو ناکامی در فینال های 2014 و 2015  و شکست تلخ در نیمه نهایی 2016 بار دیگر در آستانه فتح هشتمین جام طلا قرار دارد. هشتمین جامی که او را بالاتر از پیت سمپراس آمریکایی به پرافتخار ترین تنیسور تاریخ باشکوه ترین گرند اسلم تنیس بدل خواهد کرد. استاد سوئیسی که برای اولین بار بدون از دست دادن حتی یک ست به فینال ویمبلدون رسیده است، امشب صد و دومین بازی خود در ویمبلدون را انجام خواهد داد و از این نظر با رکورد جیمی کانرز برابری خواهد کرد. فدرر با نمایش های درخشان خود در سال 2017 در حال ثبت یکی از موفق ترین فصول دوران حرفه ای خود است. او امروز در یازدهمین فینال خود در ویمبلدون به میدان می رود که یک رکورد محسوب می شود.

 

قهرمانی های گرند اسلمی که بدون از دست دادن حتی یک ست به دست آمده اند

مارین چیلیچ 28 ساله در هفت سال ابتدایی حضور خود ویمبلدون در رسیدن به هفته دوم رقابت ها ناکام بود (سال هایی که سه قهرمانی برای فدرر به همراه داشتند.) او از سال 20144 به بعد برای سه فصل پیاپی تا مرحله یک چهارم نهایی بالا آمد و امسال سرانجام در یازدهمین حضور خود در رقابت ها موفق به صعود نیمه نهایی و سپس فینال شد. او پس از گوران ایوانیشویچ  - کسی که در قهرمانی یو اس اوپن سال 2014 مربی وی بود - اولین کرواتی است که به فینال ویمبلدون می رسد. این ستاره بلند قامت در سال 2014 برای رسیدن به تنها قهرمانی خود در گرند اسلم ها موفق شد فدرر را در سه ست مرحله نیمه نهایی یو اس اوپن شکست دهد و حالا برای رسیدن به یک قهرمانی دیگر، دوباره باید از سد بهترین بازیکن تاریخ بگذرد. چیلیچ با پیروزی در دیدار امروز پس از لیتون هیوئیت در سال 2002 به اولین تنیسور خارج از بیگ فور بدل خواهد شد که به قهرمانی ویمبلدون می رسد.

طرفداری ،بیشترین تلاش پیش از کسب اولین قهرمانی در ویمبلدون

تنها رویارویی پیشین چیلیچ و فدرر در ویمبلدون به مرحله یک چهارم نهایی سال گذشته برمی گردد. جایی که فدرر با رقم زدن یک کامبک استثنایی موفق شد نتیجه 2-0 باخته را با پیروزی 2-3 عوض کند و راهی نیمه نهایی شود.